Tanneforsdagen den 29 sept 2018

       De två i Cruisarklubben som klarade kylan      Fikadamerna från Resurspoolen

Det var inte många plusgrader på morgonen – men kl 11 var det minst +10 och det var två av klubbens hårdaste medlemmar som ställde upp för de gamle från Kvarnbackens äldreboende och brummade loss i ledningen för cruisingen på Nya Tanneforsvägen. Tack Uffe för att du gjorde mig sällskap. Och sedan fick du sitta bredvid Abras kuttersmycke när vi fikade. Han slutade jobbet kl 05.00 och kom ändå och förgyllde dagen för de gamle. Innan fikat var vi en vända till Tanneforspojkarna och åt korv. Tack Abra som fixade 8 st amerikanare som skjutsade de gamle från äldreboendet runt stan o raggarstråket där. Vallastaden fick de flesta se – något som många inte sett tidigare. Efter cruisingen bjöd Kvarnbacken på fika och damerna från Resurspoolen serverade kaffet.
Det blev en lyckad dag på alla sätt. 

Det finns fler bilder på Bildersidan.

Det här inlägget postades i Okategoriserade. Bokmärk permalänken.